SVEUČILIŠNA GALERIJA

Sveučilišna galerija smještena je u samom srcu Sveučilišnog kampusa, u zgradi Rektorata i  Sveučilišne knjižnice u Splitu te predstavlja impozantni izložbeni prostor na dvije etaže.

Galerija predstavlja mjesto otvorenog kulturnog sadržaja u kojima izlaže djela suvremene vizualne umjetnosti. Osim godišnjih programskih  izložbi, ovo je mjesto različitih događanja od promocija knjiga, znanstvenih skupova, predstava, koncerata, radionica, domaćih i međunarodnih susreta kao i press konferencija. Ciljevi Sveučilišne galerije usmjereni su ponajprije približavanju umjetnosti studenskoj populaciji, ali i obogaćivanju ovdašnje likovne scene kvalitetnim izložbama, programima i suradnjama te pružanju mogućnosti za afirmaciju mlađih umjetnika, a sve u svrhu našeg usmjerenja u ostvarivanju pedagoške, edukacijske i umjetničke  zadaće. Godišnji program Galerije pomno se izrađuje.  

Galerija surađuje sa umjetničkim organizacijama, ustanovama u kulturi, a dugogodišnja suradnja ostvarena je sa splitskom Galerijom Brešan koja u našem godišnjem programu nudi dvije  izložbe iz ciklusa “Svatko na svojoj strani” čime obogaćuje program izvrsnošću odabranih djela suvremene hrvatske umjetnosti ali i šire. Međunarodno Splitgraphic bijenale postao je nezaobilazni dio izložbene aktivnosti Galerije, a u naš prostor donosi različitost te nagrađivanu svjetsku suvremenu grafičku produkciju.

Pod stručnim vodstvom Galerija organizira i edukativne radionice, kao dar Sveučilišta u Splitu i njegovih sastavnica djeci, učenicima i studentima naše županije. U sklopu posjeta upoznajemo ih sa sadržajem unutar Sveučilišne knjižnice, kao i pisanom baštinom koju knjižnica čuva u svome arhivu.  

Članovi stručnog  vijeće za vizualnu umjetnost galerije su: red. prof. (T), Kažimir Hraste, izv. prof. Edvin Dragičević i Ana Radić Bizjak, dipl. restaurator/konzervator.

https://www.facebook.com/Sveucilisna.galerija

SVEUČILIŠNA GALERIJA NOVOSTI

U sklopu Europske noći istraživača - izložba "Zemlja bez mora"

Izložba "Zemlja bez mora" dio je aktivnost ovogodišnje Europske noći istraživača koja je odvija u okviru Blue-connect projekta čiji je koordinator Sveučilište u Splitu, a nastala je suradnjom dr. sc. Darije Ezgeta Balić s Instituta za oceanografiju i ribarstvo i Julijane Voloder, prof., akademske kiparice, profesorice iz Škola likovnih umjetnosti

U navedenom projektu sudjelovali su učenici 2., 3. i 4.razreda kiparskog dizajna koji su osmislili u kružnoj formi apstraktnu predodžbu zemlje bez mora.

Same skulpture su raznog sadržaja, kamena, betona, različitog vrsta otpada koji pesimistično nagovještavaju apokaliptičnu mogućnost izgleda Zemlje ako se u potpunosti ekološki ne osvijestimo. Kao suprotnost skulpturama izložbu prati  i 10-tak reljefa u tehnici cristal resine koji obrađuju temu vode i samog mora, svu njegovu ljepotu i važnost održavanja i ljudskog opstanka života na Zemlji.

Izložbu je moguće pogledati od četvrtka 29. rujna u Sveučilišnoj galeriji u Splitu.