Kultura i umjetnost

Predstavljanje monografije našeg profesora emeritusa, uvaženog slikara i grafičara Petra Jakelića

U sklopu 34. međunarodne-znanstveno-kulturne manifestacije KNJIGA MEDITERANA, u nedjelju 25. rujna u palači Milesi (Trg braće Radića 7) održat će se predstavljanje likovne monografije  našeg uvaženog slikara i grafičara Petra Jakelića.

O autobiografskoj monografiji našeg  profesora emeritusa govorit će rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić, akademici Luko Paljetak i Nenad Cambj te sam autor.

Petar Jakelić,  autobiografska monografija, o slikaru  i grafičaru s ogromnim opusom, sa šezdeset osam godina radnog staža u umjetnosti i  akademskom pedagoškom radu, s recenzijama akademika i  relevantnih povjesničara umjetnosti.

Monografija /knjiga  velikog formata opremljena je s 400 grafičkih priloga u boji, nadahnutim poetskim tekstom priređivača akademika Luka Paljetka, te tekstovima akademika Tonka Maroevića i Jakše Fiamenga. Na kraju knjige je životopis, kataloški popis navedenih djela te kompletna bibliografija kronološki na hrvatskom i engleskom jeziku.

Monografija je podijeljena u tri cjeline, slikarstvo, crtež i grafika, uz dodatak "sakralno i raznoliko" te uključuje i bogatu fotodokumentaciju.

Monografija je u izdanju Književnog kruga, a tiskanje su potpomogli Ministarstvo kulture i medija RH , Splitsko dalmatinska županija, Grad Split  i Sveučilište u Splitu.

Kratki životopis :

Petar Jakelić rođen je 15. travnja 1938. godine u Prugovu kraj Splita. U Splitu je završio Školu primijenjene umjetnosti. Za vrijeme školovanja objavljuje ilustracije tekstova u splitskom listu Vidik i Slobodnoj Dalmaciji. Akademiju za primijenjene umjetnosti u Beogradu upisuje 1959. godine. Za vrijeme studija uzdržava se radeći ilustracije za brojne novine i časopise. Prvu samostalnu izložbu priređuje 1964. godine u Prištini. Od osnivanja Umjetničke akademije u Splitu 1997. godine predaje kolegij grafike. Umirovljen je 2008. kao redoviti profesor u trajnom zvanju, a 2009. godine zbog nastavničke i znanstvene izvrsnosti dobiva počasno zvanje profesora emeritusa na Sveučilištu u Splitu.