Premijer Milanović otvorio Program postakademskog zapošljavanja

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović u ponedjeljak, 13. srpnja 2015. godine u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu svečano je otvorio Program postakademskog zapošljavanja, koji će pohađati prva generacija upisanih studenata sa Splitskog i Zagrebačkog sveučilišta. Uz domaćine -rektora Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića i prorektore, te predsjednika Vlade otvaranju programa su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić, zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta Roko Andričević i gradonačelnik Splita Ivo Baldasar. Također, na svečanosti su bili predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, gradonačelnici i načelnici susjednih gradova i općina, predstavnici Splitske, Zagrebačke i Raiffeisen banke, osiguranja, Hrvatske gospodarske komore, HBOR-a, medija te drugih ustanova koje surađuju sa Sveučilištem u Splitu.

U svom govoru premijer je naglasio da će, što se manjka profesora, odnosno nastavnika tiče, država preraspodjelama pomoći splitskom sveučilištu, jer se radi o borbi za izvrsnost, za znanje, za prostor i za status, svemu onome što definira jednu zemlju.

Kazao je da je kao predsjednik Vlade imao i čast i sreću obići hrvatske iseljeničke zajednice po cijelome svijetu. „I gdje god sam dolazio, uvijek su bile zajednice Dalmatinaca, Hrvata iz Dalmacije, otoka, Zagore... To su naši preci, preci značajnog dijela današnjeg hrvatskog naroda i nacije“, rekao je predsjednik Vlade ističući da se radi o nevjerojatno hrabrim i poduzetnim ljudima, avanturistima, koji su prije sto ili više godina odlazili u daleke svjetove u potrazi za zaradom.

„I gdje god odeš u svijet, te više od sto godina stare zajednice svjedoče o jednom – o žilavosti, borbi za život, znanju, snalažljivosti, poduzetničkom duhu, avanturizmu. To je zajednički nazivnik ljudi koji potječu iz jednog malog dijela Hrvatske. Mnogi od vas ste njihovi potomci. Vucite to naprijed. Imate u sebi gene pobjednika“, poručio je studentima na kraju svog obraćanja premijer Milanović.

Rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, istaknuo je kako su sveučilišta baštinici znanja i kako je potrebno stvarati primijenjeno znanje. Kazao je, također, da kroz inovativne projekte treba stvarati poduzetnička znanja i nove tehnologije kako bi se u Hrvatskoj stvorile nove vrijednosti.

Otvaranju ljetne škole programa postakademskog zapošljavanja prethodio je sastanak predsjednika Vlade Zorana Milanovića, potpredsjednika Vlade Grčića i zamjenika ministra Andričevića s članovima Uprave Sveučilišta, dok je po završetku svečanosti otvaranja premijer Milanović obišao gradilište zgrade triju fakulteta  - Prirodoslovno-matematičkog, Pomorskog i Kemijsko-tehnološkog.

I prigodom posjete Sinju upitan o današnjem posjetu splitskom Sveučilištu, premijer je rekao da treba završiti „prekrasnu impozantnu zgradu tri fakulteta u središtu grada koja je već  pet godina, zbog neriješenih imovinsko-pravnih nesporazuma, neuseljena“. Premijer očekuje da to vrlo brzo bude gotovo, a kad se sve skupa zaokruži, vjeruje da će to biti jedna zavidna razina infrastrukture. No, ljudi su najvažniji i kako sveučilište relativno zaostaje po broju nastavnika, u odnosu na Rijeku  i Osijek, to treba popraviti. Predsjednik Vlade smatra da ljudi rade punom parom i ozbiljno shvaćaju svoj ozbiljan posao i svoju ulogu, te smatra to vrlo važnim.

Izvor fotografija: Hina I Sveučilište u Splitu