Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
9.4.2025.
Svečano otvorena 5. međunarodna ZORH konferencija na Kemijsko-tehnološkom fakultetu Galerija slika
IMG_5714.JPG IMG_5716.JPG IMG_5720.JPG IMG_5731.JPG IMG_5736.JPG IMG_5739.JPG IMG_5744.JPG IMG_5750.JPG IMG_5756.JPG IMG_5759.JPG IMG_5765.JPG IMG_5783.JPG IMG_5787.JPG IMG_5820.JPG IMG_5824.JPG IMG_5837.JPG IMG_5839.JPG IMG_5857.JPG IMG_5875.JPG IMG_5876.JPG IMG_5885.JPG IMG_5885.JPG IMG_5889.JPG

Ciljevi

  • Cilj 4
  • Cilj 7
  • Cilj 8
  • Cilj 9
  • Cilj 11
  • Cilj 12
  • Cilj 13
  • Cilj 17
Studenti Kemijsko-tehnološkog fakulteta nastavljaju graditi uspješnu tradiciju organiziranja skupa međunarodnog karaktera. Upravo je na Fakultetu u srijedu 9. travnja svečano otvorena 5. međunarodna ZORH konferencija, koja je privukla veliki broj sudionika iz Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Češke, Rumunjske, Moldavije, Ukrajine, Španjolske, Francuske, Njemačke, Poljske, Malte, Srbije, Bosne i Hercegovine te Crne Gore. 

Skup je osmišljen kao dinamična platforma za razmjenu znanja, ideja i iskustava, okupljajući stručnjake iz akademske zajednice, istraživačkih institucija i gospodarstva. Na skupu se raspravlja o globalnim izazovima u zaštiti okoliša i održivosti, kružnom gospodarstvu, zelenim tehnologijama i reciklaži, kao i o specifičnim ekološkim problemima i tehnološkim inovacijama. Tematska područja prijavljenih radova za sudjelovanje su: gospodarenje otpadom i kružno gospodarstvo, ekološka mikrobiologija i bioremedijacija, gospodarenje otpadom i globalni okolišni izazovi, utjecaj farmaceutskih proizvoda i upravljanje medicinskim otpadom i inovativni pristupi u cementnoj i materijalnoj znanosti, zelene tehnologije i valorizacija otpada, zelene tehnologije, održiva energija i reciklaža, obrada voda i sanacija okoliša, od znanja do primjene: kružno gospodarstvo i održivost, reciklaža, kompostiranje i biorazgradivi materijali

Konferenciju je otvorila studentica Patricia Ćutuk, predsjednica Organizacijskog odbora, istaknuvši da će sudionici ovog skupa imati prilike čuti nove perspektive i ideje vezane za održivost, a sve okupljene ujedinjuje želja za spašavanjem našeg planeta.

Dekan Kemijsko-tehnološkog fakulteta prof. dr. sc. Matko Erceg, zahvalio se svim organizatorima, ali i pokroviteljima skupa na podršci, jer specifičnost ove konferencije je što ju organiziraju studenti te je kotizacija besplatna za studente prijediplomskog i diplomskog studija. S ponosom je naglasio kako je ovo do sada najveća konferencija do sada, što je veliki uspjeh za Fakultet i poticaj da budu bolji. 
- Pozivam mlade ljude da upišu naše studijske programe, te da budu aktivni sudionici i oblikuju svoju budućnost - zaključio je dekan Erceg.

Prorektor za međunarodnu suradnju i suradnju s lokalnom zajednicom prof. dr. sc. Zoran Đogaš, čestitavši organizatorima, ali i sudionicima koji odabrali Split i naše Sveučilište, iskazao je zadovoljstvo što studenti dolaze iz čak 15  zemalja. Kazao je da su upravo ovakva događanja dokaz da je Split sveučilišni grad, atraktivan međunarodnim studentima. 

Okupljenima su se obratiti i Maja Mijota, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam Grada Splita, prof. dr. sc. Špiro Ivošević, dekan Pomorskog fakulteta u Kotoru (Crna Gora), dr. sc. Aleksandra Pieczyńska, s Kemijskog fakulteta Sveučilišta u Gdanjsku (Poljska) i Gordana Dujmović, tehnička voditeljica SEA-EU 2.0 projekta. 

Program skupa, koji traje do 11. travnja, obuhvaća usmena i posterska izlaganja, predavanja vodećih stručnjaka i znanstvenika, aktivnosti umrežavanja i stvaranja novih suradnji.
Tako će izv. prof. dr. sc. Sanja Perinović Jozić s Kemijsko-tehnološkog fakulteta, izlagati na konferenciji na temu uporabe nusprodukata prehrambene industrije za pripravu aktivne ambalaže s dodatnim sredstvima koja inače polimerni materijali nemaju, uz istovremeno smanjivanje otpadnog materijala iz prehrambene industrije. Upravo ti nusprodukti nisu otpad nego visoko vrijedni materijali iz kojih se mogu iskoristiti aktivne komponente ili im se može naći drugačiji način upotrebe.

Doc. dr. sc. Mladenka Šarolić, također s Kemijsko-tehnološkog fakulteta predstavila je projekt „Plava zona - inovativni put prema zdravim kolačićima“ u kojem je Kemijsko-tehnološki fakultet suradnik, a nositelj je tvrtka Bobis. Riječ je o razvoju skupine novih proizvoda s naglaskom na anti dijabetički učinak, uz fokus na primjeni novih tehnologija pri pripremi različitih voćnih ekstrakata kojim će se oplemenjivati proizvodi.
Sve novostiSljedeća

Imate pitanje? Tu smo!