Postavljene feromonske lovke za praćenje šimširovog moljca u sinjskom parku u sklopu projekta BTM

Splitsko sveučilište u suradnji sa Ministarstvom poljoprivrede Sjedinjenih Američkih Država (United States Department of Agriculture), započelo je sa provođenjem projekta istraživanja metoda suzbijanja i metoda praćenja štetnika šimširovog moljca. Cilj je ovog projekta na području Splitsko dalmatinske županije i općenito Hrvatske istražiti do sada neistražene metode praćenja i suzbijanja ovog štetnika kako bi te istražene metode bilo moguće aplicirati na teritoriju SAD-a onog trenutka kada se ovaj opasan i invazivan štetnik pronađe na njihovom terenu.

Šimširov moljac je prirodan štetnik u istočnoj Aziji gdje se može naći na širokom području Japana, Koreje i Kine. Spada u re Leptira (Lepidoptera) a latinski naziv mu je Cydalima perspectalis Walker.U Europi se pojavio tj. prvi je put zabilježen 2007. godine u Njemačkoj i Nizozemskoj od kada se vrlo brzo širi i vrlo brzo zauzima sve veće područje Europe te su tako potvrđeni prvi nalazi u Hrvatskoj 2013. godine.

Tijekom jeseni 2020. godine, jedna od aktivnosti koja se provodi u sklopu projekta je istraživanje atraktivnosti različitih kombinacija feromona i različitih omjera feromonskih spojeva. Ona uključuje pripremu lovki i feromona koje su dostavili kolege iz Kalifornije u laboratorijima Sveučilišta, te postavljanje istih na tri odabrane lokacije na području Splitsko dalmatinske županije.