Državne nagrade za znanost za 2019. godinu doc. dr. sc. Petru Šoliću i dr. sc. Željku Pengi s FESB-a

Odbor za podjelu državnih nagrada za znanost na 6. sjednici održanoj 9. studenoga 2020. godine donio je Odluku o dodjeli državnih nagrada za znanost za 2019. godinu.

Ukupno je dodijeljeno 29 državnih nagrada za znanost za 2019. godinu. Sa Sveučilišta u Splitu Godišnjom nagradom za znanost u području tehničkih znanosti nagrađen je doc. dr. sc. Petar Šolić s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, a u kategoriji Godišnje nagrade znanstvenim novacima u području tehničkih znanosti nagrađen je znanstveni novak dr. sc. Željko Penga, također s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu.

Nagrade se u sklopu pojedinačnih područja znanosti dodjeljuju po kategorijama: nagrada za životno djelo, godišnja nagrada za znanost, godišnja nagrada za popularizaciju i promidžbu znanosti te godišnja nagrada znanstvenim novacima.
Popis svih nagrađenih nalazi se na stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja. Čestitamo dobitnicima!

Iz obrazloženja Odluke o dodjeli državnih nagrada za znanost:

Doc. dr. sc. Petar Šolić, FESB, nagrađuje se za značajno znanstveno dostignuće u području tehničkih znanosti za znanstvena istraživanja u području komunikacijskih protokola te softverskih i hardverskih unaprjeđenja. U 2019. godini, kao rezultat svog znanstvenoistraživačkog rada, objavio je ukupno 13 radova od čega njih 5 u časopisima visokog faktora odjeka koji su referirani u značajnijim bazama podataka, a dva rada su prihvaćena za objavljivanje te osam radova u zbornicima radova međunarodnih znanstvenih skupova. Uz znanstvenoistraživački rad i objavljivanje radova u 2019. godini, treba svakako istaknuti njegov vrlo aktivan angažman u organizaciji dvaju znanstveno stručnih međunarodnih konferencija za koje je uredio i dva zbornika. Vodi dva znanstvenoistraživačka projekta. Dobitnik je nekoliko nagrada.

Dr. sc. Željko Penga, FESB, nagrađuje se za značajan znanstveno-istraživački doprinos u području tehničkih znanosti, posebno za postignute originalne rezultate koji se odnose na područje matematičke i eksperimentalne analize vodikovih membranskih gorivih članaka i obnovljivih izvora energije. U 2019. godini dr. sc. Penga objavio je četiri znanstvena rada u uglednim svjetskim časopisima s vrlo visokim faktorom odjeka. Na tri rada prvi je autor. Također je u 2019. godini bio mentor studentskog tima koji je na međunarodnom natjecanju ESTECO Academy Microgrid Design Competition osvojio 1. mjesto u konkurenciji 42 sveučilišta. Ostvario je i održava suradnju s više znanstvenika i ustanova izvan Hrvatske. Sudjelovao je na nizu nacionalnih i međunarodnih projekata sa značajnim znanstvenim i istraživačkim doprinosom.

Vezani dokumenti