Nova metodološka rješenja iz Splita za bolju selekciju talenata u sportu
Znanstvenici Cro Sport Talent Laba Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu na čelu s prof. dr.sc. Draženom Čularom u okviru serije istraživanja koja se provode u okviru HRZZ projekta "Biološka, kronološka i relativna dob u funkciji uspostave nacionalnog sustava detekcije i razvoja sportskih talenata" predstavili su razvijeni inovativni pristup istraživanju učinka relativne dobi (engl. Relative Age Effect, RAE) na mlade sportaše. Ovaj fenomen, koji daje prednost sportašima rođenima ranije unutar iste godine, može značajno utjecati na razvoj i uspjeh u sportu.
Istraživanje, provedeno na uzorku od 1.455 mladih sportaša koji su sudjelovali na olimpijskim igrama mladih, pokazalo je da je efekt relativne dobi prisutan u analiziranim sportovima koji uključuju košarku, rukomet, plivanje i taekwondo. Razvijena inovativna metodologija nazvana "RAEOS" (Realative Age effect overal scale) omogućila je po prvi puta usporedbu sportova s različitim rasponima dobnih kategorijama, naglašavajući nejednakosti u natjecateljskim sustavima.
Zaključci istraživanja upućuju na potrebu unaprijeđenja sustava kvalifikacija i selekcije sportskih talenata kako bi se osigurala pravednija natjecanja i smanjio utjecaj relativne dobi na razvoj sportaša i njihovo odustajanje od sporta. Ovi rezultati nude vrijedne uvide za trenere, roditelje i sportske saveze te otvaraju prostor za daljnja istraživanja i primjene u praksi.
Cular, Drazen; Babic, Matej; Katovic, Darko; Beslija, Tea; Kezic, Ana How to Compare Relative Age Effect in Different Sports? A New Methodological Approach—Example of Youth Olympic Games // Sports, 12 (2024), 8; 215, 8. doi: 10.3390/sports12080215
Poveznica na rad: Članak u časopisu Sports 2024